Z Darjo o naravni domači kozmetiki

K Darji sem šla po kremo in hidrolat, moj obisk v njenem »kraljestvu« pa se je kar krepko podaljšal, saj je Darja prava zakladnica znanja o naravni kozmetiki, ki jo seveda tudi sama izdeluje. Ure in ure bi se lahko pogovarjali o naravnih kozmetičnih sestavinah, o njenih čudovitih kozmetičnih izdelkih brez kemikalij, o maceratih, o eteričnih oljih, hidrolatih, mazilih in kremah. V »domačem laboratoriju«, kjer Darja ustvarja, opojno diši po sivki, rožmarinu, smilju,…Vse je sterilno čisto in kakovost njenih izdelkov je vrhunska.

Darja Črnologar je tudi za vas pripravila nekaj koristnih nasvetov in opisala določena dejstva, ki govorijo v prid uporabi naravne kozmetike:

 »Poznaš tisti občutek, ko si privoščiš zelenjavo z vrta, zabeljeno z domačim jabolčnim kisom in domačim  bučnim oljem? Ko za kosilo pripraviš pašto iz domačih jajc in moke lokalnega proizvajalca? Doma pripravljena hrana je kvalitetnejša, saj poznamo surovine, ki smo jih pri pripravi uporabili, hkrati pa ne vsebuje aditivov. Aditivi so snovi, ki jedem podaljšajo obstojnost, obogatijo okus, vonj, otip in barvo hrane. Z vsakdanjo hrano, ki je industrijskega izvora, zaužijemo veliko dodatkov, ki v telesu različno učinkujejo. Nekateri med njimi so škodljivi.

Podobno je s kozmetiko. V kozmetični industriji se uporablja ogromno kemikalij, vse pa niso testirane na dolgoročne toksične učinke. Številne kemikalije prodrejo v telo, nekatere od njih povzročajo hormonsko neravnovesje. Seznam škodljivih aditivov je zelo dolg (benzoati, parabeni, ftalati, sintetične dišave, umetna barvila, formaldehid, parafin…). Nekje sem prebrala, da povprečna ženska z vsakodnevno nego telesa v telo letno vnese več kot dva kilograma škodljivih kemikalij. Izdelki konvencionalne kozmetike obljubljajo napeto, prožno kožo brez gubic že po nekaj tednih uporabe. Obljubljajo večno mladost in odpravo vsakršnih nepravilnosti (mozoljev, podočnjakov, celulita,…) in nas s krasnimi dekleti na jumbo plakatih in v revijah prepričajo, da že mora biti res.

O vlogi aditivov in njihovih posledicah sem izvedela že v času študija, ko nas je profesor kemije opozoril: »Dekleta, če želite imeti zdravo in lepo kožo, kupujte kreme v lekarnah.« Pri tem je mislil na izdelke izdelane v galenskih laboratorijih. Upoštevala sem njegov nasvet, v zadnjih letih pa si kozmetične izdelke pripravljam kar sama. Pilingi, maske, mila, mazila, kreme, dišeča olja, macerati, hidrolati, eterična olja,…vse to nastaja v mojem »domačem laboratoriju«. Izdelava zahteva precej znanja in  natančnosti, predvsem pa je potrebno paziti na čistočo. Ampak ni lepšega kot to, da veš, kaj izdelek vsebuje.

Mila

Že naše babice so mila pripravljale doma s kuhanjem govejega loja in pepela. Največkrat so bila ta mila precej agresivna zaradi predoziranja pepela. Isto milo se je uporabljalo za pranje perila in osebno higieno. Današnja trda mila so zaradi večjega in strokovnejšega poznavanja postopka izdelave veliko bolj prijazna do kože. Sama izdelujem mila iz oljčnega in kokosovega olje po hladnem postopku. V fazi umiljenja nastaja glicerol, ki poskrbi, da ostane koža navlažena in mehka. Milo se lepo peni in je zelo nežno do kože.

Hidrolati in eterična olja

Pridobivamo jih z destilacijo (parno ali vodno) rastlin. Hidrolati imajo kisel Ph, tako kot naša koža in so zato odlični za nego kože.

Z bakrenim destilatorjem, ki sem ga prejela v dar za 60. rojstni dan, si  jih pripravljam sama. Čudovita izkušnja, ko lahko iz domače rastline ali pa tiste, nabrane v naravi, ustvarim dišečo vodico in eterično olje. Hidrolate uporabljam za nego obraza, telesa, stopal, lasišča,… V difuzorjih skupaj z eteričnimi olji ustvarim prijetno atmosfero.

Macerati

Oljne izvlečke ali macerate pripravim tako, da posušene ali sveže zdravilne rastline (ognjič, kamilica, marjetica, vrtnica, šentjanževka, smilj,  rman, šetraj,…) namočim v olju (oljčno, sončnično, arganovo,…) z namenom, da se iz njih izlužijo aktivne sestavine, ki so topne v maščobah. Po določenem času olje prevzame zdravilne in negovalne učinkovine rastline in takrat je pripravljeno za uporabo.

Mazila

Z dodatkom raztopljenega čebeljega voska iz maceratov izdelam mazila. Včasih jih odišavim z mojimi eteričnimi olji. Ognjičevo mazilo je odlično za nego suhe in razpokane kože, vrtnično mazilo za kožo okrog oči, mazilo iz šetraja za nego stopal,…

Kreme

Največji izziv mi predstavlja izdelava kreme, saj vsebuje vodno fazo. V izdelkih, ki vsebujejo vodo, je nujno dodati konzervans in če želim, da ostane izdelek varen vsaj tri mesece (ker 50 ml kreme ne morem porabiti v treh dneh), sem ga primorana uporabiti. Izbiram med tistimi, ki imajo ekološki certifikat in so dovoljeni v naravni kozmetiki. Brez uporabe konzervansa bi krema v 48 urah postala gojišče mikroorganizmov (bakterij, plesni in kvasovk) in škodljiva zdravju. Najraje si izdelam kremo, ki je bogata in hranljiva. Dovolim se razvajati z najkvalitetnejšimi olji (arganovo, oljčno, sončnično, makadamijevo, šipkovo, mandljevo,…) in masli (karite, mangovo, kakavovo,…). Dodam svilene proteine, hialuronsko kislino, vitamin E, Koencim Q10, pa še kaj…odvisno za kaj in kdaj bom kremo uporabljala.«

Darja ima svoje rituale in priporoča jih tudi nam:

 »Dnevno tuširanje z domačim milom. Ker pa ima milo izdelano po tradicionalnem postopku bazičen pH,  naša koža pa kisel pH, kožo po kopanju popršim s hidrolatom. Najbolj pri srcu mi je hidrolat sivke. Še vlažno kožo nato natrem z vrtničnim maceratom in počakam, da se koža posuši in olje lepo vpije v kožo. Na obraz nanesem mojo čudežno kremico.

Enkrat tedensko si privoščim polurno kopel z dodatkom sode bikarbone, vanjo nakapam eterično olje sivke ter dodam en deciliter mleka. Soda bikarbona poskrbi, da postane koža mehka, ima čistilni učinek, pomaga pri odstranitvi odmrlih celic, preprečuje in zdravi glivična obolenja, pomiri kožo pred srbečicami,…Ker je rahlo alkalna, po kopeli uporabim hidrolat. Tudi mleko neguje kožo, hkrati pomaga, da se eterično olje enakomerno razprši v kopeli, sicer bi plavalo na vodi in ne bi imelo na telo nobenega učinka. Po kopanju kožo zmasiram z maceratom ali mastno kremo. Sebi privoščim veliko gibanja, veliko tekočine, uravnoteženo prehrano ter obilo dobre volje, nasmehov in veselja s svojimi najbližjimi.

Drage dame, razvajajte dušo in telo. Poskrbite zase, privoščite si odmor. Uživajte v hobijih. Uživajte vsak trenutek v svojem življenju.«

Če vas še karkoli zanima, lahko Darjo pokličete na 041 920850 ali ji pišete na mail darja.crnologar@gmail.com.