Knjiga SVEŽI ZELENJAVNI IN SADNI SOKOVI se je zapisala v zgodovino kot izjemen pripomoček za ljudi, ki skušajo sami poskrbeti za svoje zdravje, vitalnost in dolgoživost.
Norman W. Walker je bil eden najpomembnejših zdravilcev in učiteljev naravnega življenja v dvajsetem stoletju. V svojih delih je opisal pot do sijočega zdravja, energije in čilosti. Vse to je tudi sam ohranjal do visoke starosti 99 let. Njegovo bogato teoretično znanje je tako podkrepljeno tudi z avtoriteto njegove lastne izkušnje.
Naše telo je sestavljeno iz milijarde mikroskopsko majhnih celic in ves naš obstoj je odvisen od njih. Celice pa potrebujejo hrano – živo hrano, aktivno hrano. In le od nas samih je odvisno, ali bomo dobro prehranjeni ali pa podhranjeni.
Sočenje seveda ni nič novega in prepričana sem, da to področje mnoge že dobro poznate in da sokovnik z veseljem uporabljate. Jaz sem se temu področju prehrane nekoliko bolj posvetila v teh poletnih mesecih, ko je svežega sadja in zelenjave v izobilju in ko sem imela čas, da sem poiskala odgovore, ki sem jih potrebovala. Seveda so se mi postavljala prenekatera vprašanja: kakšen sokovnik pravzaprav izbrati, zakaj ne bi sadja in zelenjave kar jedli, kam s pulpo, ki ostane,…. In po enem mesecu preizkušanja in uporabe sokovnika je veselje in navdušenje vedno večje.
Sadni in zelenjavni sokovi vsebujejo obilo vitaminov in mineralov, klorofilov, bogati so s snovmi, ki pomagajo graditi železo v krvi, pomagajo pri odstranjevanju toksinov iz telesa in pri čiščenju krvi.
Zelenjava in sadje vsebujeta veliko vlaknin. V režah med njimi se skrivajo atomi in molekule, ki so za nas življenjsko pomembne prehranske sestavine. In prav ti atomi in molekule in njihovi encimi so tiste sestavine svežih surovih sokov, ki pripomorejo, da se naše celice, tkiva, žleze, organi in vsak del telesa nadvse hitro nahranijo. Dejstvo je torej, da bi veliko težje pojedli določeno količino živil, ki bi se po sestavinah enako ujemala z enim kozarcem sveže iztisnjenega soka.
Sveže zelenjavne in sadne sokove prebavimo v desetih do petnajstih minutah in jih v celoti uporabimo za prehrano ter obnovo celic in tkiv, žlez in telesnih organov. Učinki so takojšnji, saj je celotni proces prebave in presnove opravljen zelo hitro. Pazimo pa seveda, da vedno pijemo sveže pripravljene sokove.
Vlaknine iz sadja in zelenjave po sočenju ostanejo v pulpi. In tudi vlaknine imajo svojo vrednost, delujejo kot črevesna metla. Pulpo iz sadja tako najraje uporabim v misliju, ki mu dodam samo žličko medu ter ovsene kosmiče (ali pa chia semena, …) in zelo okusen in nasiten zajtrk je pripravljen.
Pulpo iz zelenjave pa največkrat uporabim kot preliv za makarone, kateremu dodam česen ali čebulo ter seveda sveža zelišča in dišavnice. Česna in čebule zaradi močnega vonja ne dajem v sokovnik.
Pri uporabi sokovnika smo pozorni na higieno in poskrbimo, da so vedno vsi deli sokovnika temeljito očiščeni. V knjigi SVEŽI ZELENJAVNI IN SADNI SOKOVI nam avtor zelo podrobno opiše tudi koristi sokov pri zdravljenju različnih bolezni.